Av.Alpay Antmen

 

27 Ekim 1969 tarihinde Mersin’de doğdum. İlk , Orta ve Lise eğitimini Mersin’de tamamladıktan sonra 1986 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yüksek öğrenimine başladım. 1990 yılında Ankara Hukuk Fakültesinden , 1993 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden (Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans) mezun oldum. 1991 yılı Kasım ayından itibaren Mersin’de serbest Avukat olarak çalıştım.

  

1992 yılında Hukuk Fakültesi’nde birlikte öğrenim gördüğüm , meslektaşım Av.Yeşim Antmen ile evlendim.Yazılım Mühendisi bir erkek ve Üniversite öğrencisi bir kız çocuk babasıyım.

 

Ankara Hukuk Fakültesi’nde 1989-1990 döneminde Öğrenci Kurulu Başkanlığı yaptım. Cumhuriyet Halk Partisi’ne 2002 yılında meslek odası yöneticisi sıfatı ile üye oldum.

 

Mersin Barosu’nda 2002-2004 döneminde Baro Yönetim Kurulu üyeliği ve Baro Genel Sekreterliği ; 2004-2006 döneminde Baro Yönetim Kurulu üyeliği ve Baro Başkan Vekilliği ; 2006-2008 döneminde Türkiye Barolar Birliği Delegeliği görevlerini ifa ettim.

 

İlk kez 2012 Kasım ayında , sonra da 2014 Ekim ayında Mersin Barosu Başkanlık seçimlerini iki kez üst üste kazanarak 2012-2016 yılları arasında iki dönem Mersin Barosu Başkanlığı görevini ifa ettim. İki dönemden fazla aday olmamaya söz verdiğim için 2016 Baro seçimlerinde aday olmadım.

 

2012 yılından itibaren Mersin Barosu’nu Halkla bütünleştirerek , Baro’yu Halka mâl ettim ve dört yıl boyunca Mersin Emek ve Demokrasi Platformu ile Mersin Nükleer Karşıtı Platformda son derece yoğun bir biçimde emek harcadım.

 

2012 – 2016 yılında Mersin Barosu ile Türkiye’nin her yerinde kadına şiddet , çocuk istismarı  ve her türlü hak ihlallerinde hukuk mücadelesi verdim.

 

Gezi Protestolarında Mersin Barosu ile , Mersin’de Halkın yanında oldum ve Halkımızın hukuken korunmasını sağladım.

 

Gezi davaları adıyla bilinen Ali İsmail Korkmaz , Berkin Elvan , Ethem Sarısülük , Abdullah Cömert davalarında ; Soma ve Ermenek işçi katliamlarında , Silivri yargılamalarında , Cumhuriyet Gazetesi davasında , Karaman Ensar Vakfı rezaletinin davasında yer aldım.

 

Dört yıllık Mersin Barosu Başkanlığım döneminde AKP İktidarının bütün hukuksuzluklarına karşı  gerek basın açıklamaları ile , gerek yürüyüşler organize ederek  , gerek dava açarak mücadele ettim. Mersin Kamuoyu ve Bölge Barolarını (Adana , Osmaniye , Gazi Antep , Hatay) organize ederek her türlü hukuksuzluğun karşısında durdum.

 

Mersin Barosu “Düşlerime Dokunma” projesi ile binlerce ilköğretim öğrencisi çocuğumuza cinsel istismardan korunmaları için eğitim verdim / verdirdim.

 

Tarsus Özgecan Aslan vahşeti ile ilgili olarak Mersin Barosu ve Halkla bir bütün halinde sanıkların emsal olacak cezaları almalarında önemli rol oynadım.

 

2014 – 2016 yıllarında Mersin Toros Üniversitesi Adalet Yüksek Okulunda Ticaret Hukuku dersi verdim.Hukuk ve Bankacılık Dergilerinde çok sayıda yayınlanmış makalemin bulunması yanında Ticari İşletme Rehni isimli yayımlanmış bir hukuk kitabım da bulunmaktadır. 2016 Yılı Ekim ayından 24 Haziran 2018 seçimlerine kadar Mersin Haberci Gazetesi’nde haftada 2 gün köşe yazıları yazdım.

 

Baro Başkanlığı görevimden sonra Mersin NKP dönem sözcülüğü görevini üstlenerek Akkuyu Nükleer Santral direnişi ve davaları içinde görev aldım.

 

16 Nisan Anayasa Referandumunda , bağlı olduğum Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir İlçesi Yönetimi , Kadın Kolları ve Gençlik Kolları ile eski Baro Başkanı sıfatı ile sokak sokak sahada çalışarak Mersin Yenişehir’de alınan yüksek “hayır” oranına katkı sağlamaya çalıştım.

 

Mersin Barosu yanında ; Çağdaş Hukukçular Derneği , Mersin Tenis İhtisas Kulübü Derneği , Mersin Tüccar Kulübü Derneği , İçel Sanat Kulübü Derneği , Akdeniz Opera ve Bale Kulübü Derneği , Mersin Sanat Festivali Derneği üye ve yöneticisi olarak yıllardır sosyal ve sanatsal faaliyetlerde bulundum.

 

24 Haziran 2018 seçimlerinde 27.Dönem Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili olarak Parlamentoya girdim. TBMM Adalet Komisyonu üyesi ve CHP Grup Disiplin Kurulu üyesi olarak görev yapmaktayım. Bunlarla birlikte; CHP İnsan Hakları Çalışma Grubu üyesiyim. CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlendirmesi ve koordinasyonluğunda CHP Hukuk ve Seçim işleri konusunda görevliyim.